Site icon 24 UA

10 причин відвідати гінеколога

10 причин відвідати гінеколога

Для кожної жінки, яка себе поважає, регулярне відвідування гінеколога має бути залізним правилом і важливою необхідністю. Нижче наведено десять об’єктивних причин не відкладати цей візит у довгу скриньку:

1. Свербіж, печіння, виділення, відчуття дискомфорту

У нормі виділення з піхви прозорі, нерясні, не мають запаху і не викликають подразнення. Кількість виділень гормонально обумовлена і залежить від фази менструального циклу. Наприклад, відразу після закінчення менструації виділення зазвичай мізерні і прозорі, в середині менструального циклу — рясні і тягучі, а ближче до настання менструації набувають кремоподібну консистенцію та кислуватий запах. Все це – норма. Але якщо характер виділень раптом змінюється і починають турбувати свербіж, печіння, це може сигналізувати про такі захворювання, як молочниця (вагінальний кандидоз), хламідіоз, трихомоноз, бактеріальний вагіноз, запалення придатків матки, яєчників та інших. При появі цих симптомів необхідно звернутися до гінеколога та здати мазки з піхви та цервікального каналу на флору, а також обстежитись на наявність інфекцій. Зробити все це можна в медичному центрі у кваліфікованих гінекологів, деталі за посиланням: https://medicalplaza.ua/kyiv/content/priem-ginekologa.

2. Біль

Також, необхідне невідкладне відвідування гінеколога у випадку, якщо вас турбують тягнучі болі внизу живота або ви відчуваєте біль під час інтимної близькості. Кожен досвідчений лікар вам скаже, що будь-який біль ніколи не з’являється просто так. Це відхилення він норми, яке може вказувати на патологічні процеси в сечовому міхурі, матці та придатках, ендометріоз, запалення тазових органів, позаматкову вагітність тощо. Самолікуванням тут займатися протипоказано, оскільки це може спричинити ще серйозніші проблеми. За будь-якого болю потрібно відвідати гінеколога.

3. Порушення менструального циклу

Здоров’я репродуктивної системи жінки — це найважливіший індикатор, яким можна визначити загальний стан її організму. На жаль, сьогодні порушення менструального циклу є одним із найпоширеніших гінекологічних відхилень. Хоча б раз у житті із цим стикаються майже всі жінки. Але одна справа – «випадковий» збій, спричинений стресом чи перевантаженням, інша – постійні стрибки циклу. У всіх жінок місячні протікають по-різному, і в цьому плані кожна жінка є унікальною. І все-таки є умовні межі, вихід за які свідчить про порушення жіночого здоров’я. Нормальний менструальний цикл триває щонайменше 21 і трохи більше 35 днів. Тривалість самої менструації має становити не менше трьох і не більше семи днів. Має значення і рясність менструації: об’єм крововтрати в нормі варіюється від 50 до 150 мл. Порушити менструальний цикл може безліч причин — гормональні розлади, інфекційні захворювання, різке схуднення або ослаблення імунітету. Поява затримок, надзвичайно рясні або тривалі, або, навпаки, короткі та мізерні менструації, нудота, головний біль, непритомність говорять про необхідність негайно відвідати лікаря, тому що можуть бути першими симптомами таких захворювань як дисфункція яєчників, хронічний ендометрит, ендометріоз яєчників та багатьох інших.

4. Питання вагітності. Або ви плануєте її, і вас цікавить підготовка до неї. Або це вже трапилося і перед вами постає питання: що далі?

Якщо ви підозрюєте, що вагітні, огляд у гінеколога не можна відкладати в жодному разі! Незважаючи на те, що існують тести, здатні підтвердити вагітність, краще відвідати фахівця, який проведе усі необхідні процедури та дасть вам корисні поради. Відсутність вагітності протягом 6-8 місяців після початку регулярних сексуальних стосунків без запобігання контрацептивів також говорить про те, що необхідно пройти обстеження у гінеколога щодо виявлення патології.

5. Підбір контрацептивів та контроль, якщо ви їх вже застосовуєте

Єдиний контрацептив, який не потребує консультації лікаря – це презерватив. Застосування всіх інших видів контрацепції підбирається виключно на прийомі у гінеколога. Сумно, але багато жінок, як і раніше, вважають, що найнадійніший метод контрацепції — це аборт, важка і небезпечна операція з масою наслідків. Інша крайність — безконтрольне використання контрацептивів, благо їх в аптеках сьогодні достатньо. І якщо для того, щоб поставити спіраль, жінці все-таки доводиться йти до лікаря, то щоб придбати протизаплідні таблетки не потрібно. Достатньо поради подруги або реклами, і препарат вибирається на авось. Тим часом кожен засіб контрацепції має свої плюси і мінуси, і вони повинні підбиратися з урахуванням стану здоров’я та індивідуальних особливостей. Протизаплідні таблетки, наприклад, можуть поліпшити стан шкіри та волосся, зменшити надто активне зростання волосся на тілі та обличчі, пом’якшити прояви передменструального синдрому, а можуть, при неправильному виборі, негативно позначитися на здоров’ї. Так що це питання краще обговорювати не на кухні з подружками, а з гінекологом-ендокринологом. Він розвіє страхи, позбавить помилок, і підбере «ваш» контрацептив.

6. Статеве життя: ЗПСШ, наявність більше двох статевих партнерів

В останні десятиліття ситуація зі статевими інфекціями на земній кулі драматично змінюється. Можна без перебільшення сказати, що йдеться про приховану епідемію. Разом із зростанням частоти захворюваності на сифіліс і гонорею з’явилися нові мікробні агенти: вірус імунодефіциту людини, хламідія, папіломавірус та ін. Значна частина захворювань, викликаних статевими інфекціями, обумовлює тривалу непрацездатність, особливо у жінок. Багато з цих інфекцій призводять до безпліддя або є причиною мимовільних викиднів, передчасних пологів та хвороб у новонароджених саме тому, що можуть протікати безсимптомно і тільки своєчасна діагностика є запорукою повноцінного лікування та зниження цих ускладнень. Тому, якщо ви з тих чи інших причин часто міняєте статевих партнерів, то не варто забувати і про регулярне відвідування гінеколога.

7. Перевірка гормонозалежних органів: щитовидна залоза, молочні залози, яєчники та надниркові залози

За останні 10 років захворюваність на рак та доброякісні пухлини грудей збільшилася майже наполовину. На щастя, і лікувати подібні захворювання також навчилися. Ми повторимо основну рекомендацію, що наполегливо впроваджується у свідомість мільйонів жінок у всьому світі: якщо вам виповнилося 25 років, ви повинні щомісяця після менструації проводити самообстеження грудей. Будь-яка підозра на ущільнення у грудях – це причина для звернення до лікаря, який професійно проведе обстеження та за показаннями призначить УЗД чи мамографію. Особливо це стосується жінок, в яких у когось із родичів була онкологія. Така пильна увага до свого здоров’я цілком виправдана – при ранній діагностиці ефективність лікування раку грудей сягає 94%.

Нормальне функціонування щитовидної залози дуже важливе для жінок, яким протягом життя доводиться переживати кілька гормональних перебудов – у підлітковому віці, при вагітності та пологах та в період менопаузи. Порушення функції щитовидної залози у жінок зустрічаються все частіше, а спектр ускладнень дуже широкий — від надмірної ваги та швидкого старіння до порушень менструального циклу та безпліддя. Особливо гостро перевірки потребують вагітні жінки. Прихований гіпотиреоз (недолік гормонів) може призвести до викидня або порушення розвитку центральної нервової системи і затримки розумового розвитку дитини в майбутньому.

Також, гінеколог завжди помітить неполадки з яєчниками – найважливішими органами, що виробляють яйцеклітини та жіночі статеві гормони, та наднирниками і вчасно направить до ендокринолога, щоб не запустити хворобу.

8. Клімактеричний період: як бути і що відбувається в мені?

Клімакс – пенсія жіночої репродуктивної системи. Коли він настає, процеси старіння організму, які досі виявлялися лише натяками, починають розвиватися зі швидкістю реактивного літака. З іншого боку, це період загострення всіх хронічних захворювань. За статистикою кожна третя жінка фізично та психологічно важко переносить гормональну перебудову організму і вже тільки тому потребує допомоги лікаря.

Уникнути клімаксу, на жаль, неможливо, але багато його проявів (серцево-судинні порушення, остеопороз та ін.) можна зменшити. Існує як гормональна, так і негормональна терапія клімаксу. В останні роки широко використовується так звана замісна гормонотерапія, яка призначається після менопаузи за певних гормональних показників, які визначає тільки лікар гінеколог-ендокринолог. Для цього проводяться ретельні обстеження функцій матки, стану молочних залоз, системи згортання крові. Ця методика дозволяє жінкам продовжити молодість та гідно підійти до старості, але призначається вона лише лікарем і лише за показаннями, тобто далеко не всім. Негормональна терапія спрямована на нормалізацію функціонування систем головного мозку, які відповідають за правильне вироблення гормонів, зняття стресу, напруження, нормалізацію діяльності серцево-судинної, нервової та інших систем.

Якщо ви спостерігаєте перші симптоми клімаксу, необхідно звернутися до гінеколога-ендокринолога. Тільки лікар може грамотно оцінити ваш стан та індивідуально підібрати терапію.

9. Зайва вага, стрії

Далеко не завжди в зайвій вазі винні наші гастрономічні пристрасті. Трапляється й так, що після перерваної вагітності, пологів, оперативного втручання, перенесеної нейроінфекції тощо, порушується баланс статевих та тиреоїдних гормонів, через що змінюється ліпідний та вуглеводний обмін. У цьому випадку за допомогою одних лише дієт та фізичних навантажень від зайвих кілограмів позбутися не вдасться. Для набуття струнких форм необхідно нормалізувати гормональний стан організму, без допомоги лікаря цього зробити не можливо. Якщо лікар запідозрить у вас порушення, він проведе ретельний аналіз гормонального стану та за необхідності призначить курс лікування. Тільки після цього дієти та спортивні заходи дадуть очікуваний ефект.

10. Плановий огляд у гінеколога

До лікаря слід звертатися не тоді, коли проблеми вже виникли, а коли все гаразд. Бажано проходити профілактичний огляд не рідше одного разу на півроку — тоді ви зможете запобігти можливим хворобам, а не намагатися вилікувати вже існуючі.

Запобігання завжди краще, ніж лікування. Головна проблема більшості гінекологічних захворювань у тому, що не завжди можна відстежити самостійно. Хвороба, яка легко виліковується на початковій стадії, при запущенні стає хронічною і впоратися з нею вже складніше. А вчасний аналіз може виявити хворобу ще до появи симптомів. Тому регулярні перевірки не завадять жодній жінці, особливо якщо в її житті періодично трапляються незахищені статеві контакти з новими чоловіками. Треба лише пройти обстеження і кілька гінекологічних тестів — мазки, аналізи крові, УЗД. Втрата часу мінімальна. Зате ви гарантовано виключите усі хвороби-невидимки. Не лінуйтеся відвідувати гінеколога, зробіть це нормою свого життя!

Exit mobile version