Аритмія у дітей: діагностика та лікування

Аритмія у дітей: діагностика та лікування
Share

Аритмія — порушення частоти та ритмічності серцевих скорочень. Аритмія може відчуватися, а може й не відчуватися людиною. Діти на аритмію скаржаться рідко. І найчастіше аритмія у дітей виявляється випадково під час планового запису електрокардіограми (ЕКГ). Аритмії, що трапляються у дітей, бувають небезпечні та безпечні. Незважаючи на те, що в більшості випадків аритмія безпечна, батьки сильно турбуються.

Безпечна аритмія у дітей

До найчастішої безпечної аритмії у дітей належить дихальна аритмія. Якщо глибоко вдихнути і затримати дихання, то частота серцевих скорочень рефлекторно збільшиться, а при глибокому видиху — навпаки, зменшиться. У дітей цей механізм працює активніше, і для них дихальна аритмія — цілком природне явище. За неглибокого дихання зміни частоти серцевих скорочень можуть спостерігатися на електрокардіограмі. Це безпечний стан, і він не потребує спеціалізованої консультації. Але в деяких батьків наявність напису «дихальна аритмія» на ЕКГ все одно викликає занепокоєння.

Інший безпечний вид аритмії — це екстрасистоли, яким присвячена окрема стаття. Поява екстрасистол вимагає більш педантичного пошуку конкретної органічної причини в серці. Насамперед потрібно виключити вади серця і запалення серцевого м’яза (міокардит). Поодинокі екстрасистоли у дітей можуть бути безпечними і проходити з віком. Для точної діагностики, запишіться до кардіолога в клініку «JMC», де кваліфіковані фахівці поставлять точній діагноз та випишуть рекомендації або лікування. Докладніше на сайті клініки: https://jmc.org.ua/.

Небезпечна аритмія у дітей

У разі небезпечних аритмій необхідно визначити, чи є дитяча аритмія проявом неполадки «електричної системи серця», або проявом захворювання серцевого м’яза і серцевих клапанів. У першому випадку аритмія може бути самостійним захворюванням, а в другому випадку — проявом іншої хвороби серця. Існує цілий спектр вроджених порушень процесу виникнення і передачі електричного імпульсу в серці.

  • Перша група хвороб належить до синдрому слабкості синусового вузла. Наш «генерал», головний водій ритму, допускає у своїй роботі великі паузи або генерує уповільнений ритм.
  • Другий тип аритмії пов’язаний із наявністю додаткових, «нерегламентованих» пучків проведення, які можуть пропускати електричний імпульс не в тому напрямку, в якому «задумано».  Це призводить до серйозної аритмії з високою частотою серцевих скорочень і погіршує стан дитини. Насамперед це синдром Вольфа-Паркінсона-Вайта (WPW). Його ознаки можна виявити на ЕКГ спокою.
  • До третього поширеного типу аритмії належать небезпечні шлуночкові екстрасистоли. Незважаючи на те, що більшість екстрасистол безпечні, бувають і небезпечні, у певний момент вони можуть призвести до шлуночкової тахікардії та раптової серцевої смерті. Визначити ступінь небезпеки екстрасистол може фахівець, і завдання перед ним стоїть непросте. Скрупульозний аналіз ЕКГ спокою дитини, навіть такої, на яку не потрапили шлуночкові екстрасистоли, може встановити ризик їхньої появи. Ми дивимося на довжину інтервалу QT. Якщо вона перевершує певні значення, це говорить про ймовірне порушення будови певних типів іонних каналів, що підвищує ризик розвитку небезпечної шлуночкової тахікардії. Також ми дивимося на низку параметрів для виключення Синдрому Бругада, оскільки шлуночкова аритмія за нього може бути небезпечною.

На жаль, не завжди, коли дитина скаржиться на аритмію або непритомніє, ми можемо зареєструвати аритмію на ЕКГ, навіть проводячи безперервний моніторинг протягом трьох днів. І це дуже відповідальне завдання, особливо коли на ЕКГ аритмія не потрапляє. Буває, що діти не скаржаться на аритмію, але вона є. Батьки можуть оцінити стан дитини і наявність аритмії, аналізуючи пульс, який за аритмії буде нерегулярним. Також у дитини з’являється клінічна симптоматика: дитина може різко сповільнити біг, присісти навпочіпки, втратити свідомість.

Діагностика аритмії у дітей

Якщо дитина не скаржиться, нормально бігає, непритомно не падає, але водночас на ЕКГ написано слово «аритмія», то панікувати не варто. Потрібно показати ЕКГ педіатру. Цілком можливо, там буде виявлено дихальну аритмію, яка не вимагатиме консультації кардіолога. Якщо це звичайні рідкісні екстрасистоли, то допомогти може і педіатр. Звернення до кардіолога або до аритмолога потрібне в дуже рідкісних випадках. Головний привід для звернення до кардіолога — не сама аритмія, виявлена на ЕКГ, а клінічна симптоматика, що з’явилася в дитини, непритомність, насамперед.

Дитячі хвороби серця дуже добре вивчені. Щоб зрозуміти, чи є аритмія проявом хвороби серця, потрібно зробити найпростіше дослідження — ехокардіографію. Це дослідження, проведене досвідченим фахівцем, дає точний результат. Для визначення наявності аритмії, її типу та тривалості пауз найчастіше використовують холтерівське моніторування ЕКГ (тривалий запис кардіограми впродовж доби і більше). Однак за ним не завжди можна сказати, наскільки ця аритмія небезпечна.

У низці випадків дітям можна провести дуже докладне внутрішньосерцеве електрофізіологічне дослідження. Воно безпечне, але інвазивне. Ми зважуємо ризики раптової смерті дитини з ризиками процедури, і в деяких дітей ця процедура виправдана.

Окрема категорія дітей — діти, які планують займатися професійним спортом. Їхню ЕКГ має бути проаналізовано особливо ретельно. Збільшення інтервалу QT може слугувати прямим відводом від занять професійним спортом (через ризик розвитку важкої аритмії та раптової смерті. Нерідко буває, що на подовження QT звертають увагу в 14-16 років, коли пройдено довгий шлях підготовок і є спортивні досягнення. Діти погано переносять запізнілі звістки про те, що кар’єру спортсмена доведеться закінчувати.

Лікування аритмії в дітей

Якщо за даними електрофізіологічного дослідження ми знаходимо небезпечну аритмію або підтверджуємо ступінь її небезпеки, то вилікувати її можна за допомогою методу радіочастотної абляції. Як відомо, ідеального препарату-антиаритміка не існує. Тому радіочастотна абляція є кращим методом і виконується один раз для лікування більшості небезпечних вроджених порушень ритму в дітей.

Як бути при синдромі слабкості синусового вузла, коли у дитини є тривалі паузи в роботі серця? Якщо дитина непритомніє, то їй показано лікування у вигляді встановлення електрокардіостимулятора. Трапляються ситуації, коли в дитини рідкісний ритм, але вона почувається добре. У багатьох випадках після глибокої оцінки стану і проведення холтерівського моніторування можна обійтися без лікування. Але це рішення має прийняти аритмолог.

Якщо аритмія пов’язана з хворобою серцевого м’яза або клапанів, то насамперед треба лікувати цю хворобу, проводити хірургічну операцію. Як правило, після неї аритмія проходить сама, спеціальна корекція потрібна рідко.

  • 12 августа, 2023