Як зберегти зір, коли доводиться працювати без світла?

Як зберегти зір, коли доводиться працювати без світла?
Share

Режим світломаскування та регулярні відключення електроенергії призвели до того, що українці масово скаржаться на погіршення зору. Володимир Зеленський у нещодавньому інтерв’ю Дмитру Комарову також розповів, що віднедавна змушений читати в окулярах, адже через світломаскування доводилось працювати у напівтемряві. Що дізнатись, як погане освітлення впливає на зір, та як вберегти очі від негативних наслідків, ми звернулись до офтальмолога мережі оптик Київлінза (https://kyivlinza.ua/). 

Чому погіршується зір?

Офтальмологи відмічають, що у 2023 році зросла кількість пацієнтів, які скаржаться на погіршення зору. Звичайно, це пов’язано із вимкненнями світла, адже перенапруження зорової системи призводить до прогресування усіх патологій. Більшість людей навіть не підозрюють, що мають легку форму астигматизму, короткозорість чи далекозорість. Але ці захворювання прогресують через нефізіологічні умови освітлення та часті перевантаження зорової системи. Тому важливо регулярно перевіряти зір та звертатись до лікаря при перших симптомах погіршення зору.

Як зрозуміти, що очі втомлені?

Зазвичай ми розуміємо, що очі втомились, коли з’являється помутніння, тобто зображення на моніторі чи текст у книжці «розпливається». Насправді існує більше симптомів, які вказують на перевантаження зорової системи:

  • Дискомфорт, що викликає бажання потерти очі;
  • Болі та різь;
  • Відчуття сухості;
  • Головний біль;
  • Швидка втомлюваність. 

Усі ці симптоми знайомі людям, які довго працюють за комп’ютером без перерв. Але в умовах поганого освітлення вони виникають навіть після нетривалого читання чи будь-якого зорового навантаження. Їх можна уникнути, якщо виконувати таку роботу при денному світлі, або достатньо освітити робоче місце. Важливо зменшити статичне зорове навантаження та більше відпочивати, коли вимикають світло. Якщо доводиться працювати ввечері, варто робити перерви, приймати вітаміни для зору та робити спеціальні вправи. 

Чи допомагають вправи для очей зберегти зір?

Існує безліч вправ, які дійсно допомагають знизити напругу з м’язів зорової системи при надмірному навантаженні. Офтальмологи радять 3-4 рази на день виконувати найпростіші вправи: дивитись вліво, вправо, вгору та вниз. Також корисним є кругові рухи очима та фокусування зору на різних відстанях. Ці вправи можна виконувати під час перерви у роботі за комп’ютером чи іншим зоровим навантаженням. 

Окрім гімнастики для очей, лікарі радять кожні 1,5-2 години, вставати з-за столу та розминати тіло, щоб покращити кровопостачання. А щоб очі відпочили, варто частіше дивитись у вікно. Так ви зменшите напругу м’язів зорової системи та не пропустите прихід весни. Дотримуйтесь режиму роботи та відпочинку, а головне — не ігноруйте болі, дискомфорту чи погіршення зору. Якщо виникають проблеми, одразу звертайтесь до офтальмолога. 

  • 16 марта, 2023