Поліграф (детектор брехні). Принцип дії та роботи

Поліграф (детектор брехні). Принцип дії та роботи
Share

Найпростіші детектори брехні люди застосовували сотні років тому. Ще тоді, з давніх-давен було помічено, що коли людина бреше, то у нього безпосередньо в момент брехні підсвідомо і незалежно від його волі, бажання і зусиль різко змінюються фізіологічні параметри його організму: пульс, тиск, амплітудно-частотна характеристика голосу, дихання, опір шкіри, починається мікро тремтіння в м’язах, припиняється слиновиділення (пересихає в роті) і т.д. Це відбувається через те, що в момент брехні співрозмовник навмисне і свідомо спотворює інформацію, що зберігається у нього в мозку (бреше), що і призводить до зміни всіх даних параметрів. На цій особливості організму і побудовано принцип роботи та дії поліграфа (детектора брехні). Найцікавіше в тому, що опитуваному неможливо стримувати і контролювати зміни своїх даних параметрів, тому хоче він цього чи ні, а реакції його організму самі «видають» всю правдиву інформацію про нього, незалежно від його волі, бажання та зусиль. Це особливість та закон дії та роботи людської фізіології.
Перевірка співробітників на поліграфі (Детектор брехні)
Поліграф (детектор брехні) — це медико-біологічний прилад, ефективне та надійне джерело інформації про скоєні людиною вчинки та події, що відбулися з нею в минулому. Він призначений для визначення будь-яких можливо прихованих ним фактів.

Перевірка співробітника на поліграфі є нетравмируючою, нешкідливою для життя та здоров’я, організованою за спеціальною методикою процедуру тестування людини на детекторі брехні з використанням контролю та оцінки отриманих від нього фізіологічних реакцій, які реєструються за допомогою датчиків поліграфа, розміщених на опитуваному.

Перевірка співробітника на детекторі брехні дозволяє виявити та визначити його брехню та інформацію, що приховується ним, незалежно від його волі, бажання та зусиль. Коли поліграфолог ставить питання, то прилад чітко фіксує всі зміни фізіологічних параметрів, що відбуваються в організмі людини при відповідях на поставлені йому питання і на підставі отриманих реакцій на них, видно на яке питання збрехав опитуваний.
Для комерційної безпеки перевірка співробітників на детекторі брехні використовується за чотирма основними напрямками:
1. Скринінгова (від англійської «screen» — просіювати, відбирати) перевірка співробітника на поліграфі, якого приймають працювати. Дозволяє визначити щирість та правдивість кандидата на роботу при його працевлаштуванні;

2. Перевірка на детекторі брехні працівників. Дозволяє визначити лояльність та надійність співробітника, його відповідність вимогам, які пред’являє компанія до його роботи, сформувати кадровий резерв для підвищення;

3. Планова перевірка співробітника на поліграфі під час його переведення на іншу посаду, підвищення по службі або звільнення. Дозволяє визначити: чи не робив цей співробітник за відпрацьований ним час якихось протиправних дій стосовно компанії;

4. Перевірка співробітника на детекторі брехні під час внутрішніх службових розслідувань та розглядів за фактами розкрадань. Дозволяє встановити причетність підозрюваного співробітника до факту розкрадання, знайти винного, зняти підозри та виправдати непричетних, усунути недовіру та підозрілість співробітників один до одного. Може використовуватися для розслідування найширшого кола порушень: від дрібних крадіжок до розкрадань в особливо великих розмірах та інших тяжких злочинах.

Ефективність від застосування перевірок співробітників на поліграфі по кожному з цих напрямків дуже висока, особливо якщо перевірки на детекторі брехні робить добре навчений та досвідчений поліграфолог-професіонал.
Для приватних осіб використовуються такі напрямки перевірок:
1. Перевірка у дітей схильності до всіх видів негативної залежності (алкоголь, наркотики, ігроманія, злодійство тощо). Краще перевірити це на ранній стадії, аніж виправляти це потім.

2. Перевірка домашньої прислуги, охоронця, садівника, прибиральниці, доглядальниці, няні тощо.

3. Внутрішньосімейні розгляди, пов’язані з нечесністю однієї зі сторін. Останнім часом все більш затребуваною стала поліграфна перевірка (з використанням детектора брехні) щодо встановлення факту подружньої невірності. Даний вид перевірки дозволяє усунути нерозуміння між партнерами. І як показує практика, перевірка на детекторі брехні найчастіше є єдиним способом вчасно зберегти сім’ю та стосунки.

  • 27 декабря, 2023